Saten Gelinlik Modelleri

Saten Gelinlik

Saten gelinlik modelleri 2021 senesinin en sevilen gelinlik trendlerinden biriydi. 2022 senesinde de bu durum asla değişmemiş oldu. Zamansız bir kumaş olması ve klasik yönleri ile nam salan saten kumaşı, kişiye kendini prensesmiş gibi hissettirir. İpek ve pamuktan dokunmuş olan tamamen pürüzsüz, parlak formdaki saten kumaşın güzelliği herkesi büyüleyecek cinstendir hiç şüphesiz. Geçmişten günümüze en sık kullanılan gelinlik kumaşlarından biri de yine satendir. Saten, özellikle dantel kumaşlarla beraber gelinliklerde kullanılmasıyla dikkat çekiyor. Saten gelinlik kumaşları genel olarak Amerikan sateni, düşes sateni olarak ikiye ayrılıyor. Saten, ipeğe benzeyen dokusuyla yaz mevsiminin en sık tercih edilen gelinlik kumaşlarından biri oluyor. Düşes saten kumaş da bir hayli değerlidir. Hassas ve ince bir dokuması olur. Bu nedenle de harika bir gelinlik duruşu sergilemeye yardımcı olur. Orijinal Amerikan saten ile düşes saten türündeki kumaş arasında hafif bir parlaklık farkı vardır. Bunun dışında her şeyleri ortak şekildedir. Her gelinlikle rahatlıkla kullanılan saten kumaş türünün kalitesi de değiştiği için her gelinliğin fiyat durumu birbirinden ayrılmaktadır. İyi bir kumaş seçimi yapmak için alanında uzman bir gelinlik firması ya da gelinlik tasarımcısından yardım alınabilir. Böylece en doğru gelinlik daha kısa bir zaman dilimi içerisinde seçilir. Saten gelinliklerin marjinal duruşu her sene adından söz ettirecek ve bu kadar beğenilmeye devam edecektir.

Saten Gelinlik Modelleri

Saten kabarık gelinlik modelleri her kadının dikkatini çekiyor ve yoğun düzeyde beğenisini kazanmayı sürdürüyor. Genelde saten kumaşlı gelinlikleri sade gelinlik isteyen kişilerin seçmesi gerektiği düşünülür. Bunun doğru olduğu kadar başka yönleri de vardır. Fakat saten kumaş türü doğru etek kesimiyle şatafatlı bir gelinliğe de çevrilebilir. Aksi bir durumda birçok kişi göz alıcı gelinlikleri için saten kumaş seçimi yapmazdı, değil mi ama? Klasik, zamansız ve tamamen sade olmayı hayal eden gelin adayları her daim tercihini saten kumaşla tasarlanan gelinliklerden yana kullanmalıdır. Çünkü bu gelinlikler her ambiyansa uyum sağlayan çekici detaylara sahiptir. Bir tık daha modern havaya girmek isteyen bireylere ise yaka ya da kol kısımlarında dantel ayrıntısı bulunan gelinlik modelleri önerilebilir. Saten kumaş gelinliğin her yerinde kullanılabildiği gibi sadece etek bölgesinde ya da yakalarında da kullanılabilir. Bu kullanım biçimlerini hemen hemen herkes bilse de bazen saten kumaşlar dantel yapıdaki kumaşın arasında drape görevi de görür. Saten kumaş yapısının en bilinen kullanım biçimi gelinliğin tamamında kullanıldığı hali oluyor. Askı kısımlarından başlangıç yaparak eteğin uç bölgesine değin hiçbir aksesuar kullanılmaz. Bu şekilde gelinlik tasarlanır. Genel olarak drapelere hareket verilir. Bunun yanı sıra A kesim gelinlik modellerinde bu tarz etkiler görülür. Gösteriş içeren her bir seçim için prenses kesim gelinlik modelleri de saten olarak tercih edilebilir. Şık ve ihtişamlı bir gelinlik için ise straplez yaka saten kumaş gelinlikler örnek verilebilir. Tabii her durumda olduğu gibi bu durumda da asıl seçim gelin adayının zevklerine kalacaktır. Saten kumaşın işlev göremeyeceği bir gelinlik modeli yoktur. Bu kumaş, her gelinliğin süsüdür. Bu kadar sevilmesinin nedeni ise işlevsel olmasıdır.

Düz Saten Gelinlik

Düz saten gelinlik modelleri, sade tarzı benimseyen ve her daim havalı görünmek isteyen kadınların vazgeçilmez gelinliklerinden bir tanesidir. Hatta daha zarif bir görünüm yakalamak için balık modelindeki düz saten gelinliklerden de yararlanılır. Düz saten gelinliklerin büyük bir kısmında sadece üst bedende bulunan kısım satendir. Bu tarz durumlarda gelinliğin alt bölgesi tül veyahut organze kumaşlardan tasarlanıyor. Kayık yaka saten gelinlik de düz saten gelinlik skalasında dikkat çeken bir başka model oluyor. Yaka kısmı degajeye benzeyen bu gelinlikler, doksanlı yılların sonlarından beri popülaritesini hiç kaybetmedi. Sade ve düz tasarımlara biraz da olsa hareket katmak isteyen gelin adayları bu modeli son derece seviyor.

Sade Saten Gelinlik

Sade saten gelinlik modelleri kendi içerisinde farklı gruplarda incelenir. Örneğin kare yaka saten gelinlik de sade formdadır. Sadece yaka kısmı ile gelinliğe hareket katmak amaç edinilmiş olur. Bu özel gelinliklerin duruşu, tarzı ve ortama yaydığı kusursuz enerji her zaman için görülmeye değer düzeydedir. Bazen sadece etek kısmında saten kumaş görürüz. Saten kumaşın sadece etek kesiminde kullanılması, gelinliğin üst bedeninin genel şekilde dantel kumaştan tasarlanmasına neden olacak demektir. En sık tercih edilen ise daha rahat uyum sağlamasından dolayı dantel kumaş oluyor. Dantel kumaşların yansıttığı kendine özgü nostaljik hava, saten kumaşın elit görünümüyle birleşince ortaya son derece harika türde detaylar çıkmaya başlıyor.

Beyaz Saten Gelinlik

Beyazın simgelediği masumiyet ve tüm saflık, saten kumaşının mucizesi ile birleştiğinde ortaya göz alıcı bir gelinliğin çıkması hayli doğal bir durum oluyor. Beyaz saten gelinliklerin etrafa ilettiği ihtişam dolu hava, herkesi kendine hayran bıraktıran türden olduğu için tüm gece gözler gelinin üzerinde olur. Özgün bir tarz belirlemek isteyen gelin adaylarının mutlaka incelemesi gereken beyaz saten gelinlik modelleri, her daim asaletin bir ifadesi gibidir. Şık aksesuarlar ve doğal dalgalı saçlarla kombin haline getirilen bu gelinlik modelini sevmeyen yoktur. Pırıl pırıl bir görünüm vadeden saten gelinlik türleri ile herkes kendini prenses gibi hisseder. Kalitesiyle adından söz ettiren saten kumaşı en çok gelinliklere yakışır.

Saten Tesettür Gelinlik Modelleri

Saten gelinlikler her sene trendler arasındaki yerini koruyor. Bunun yanı sıra saten tesettür gelinlik modelleri de son yılların en revaçta olan gelinlik modellerinden biri haline gelmiştir. Uzun kollu saten gelinlik dendiği an akla gelen ilk model tesettür gelinlik modelleri şeklindedir. Saten kapalı gelinlik olarak da bilinen bu gelinlik türleri her zaman göz alıcı bir havaya sahip olur. Tesettür saten gelinliklerin hemen hemen hepsinde dantel detaylara yer verilir. İşlemeli kumaşların gelinliğe kattığı müthiş hava çok sevilir. Saten tesettür gelinlik modelleri arasında seneye damgasını vuran hep üst kısmı dantel, etek kısmı saten olan gelinlikler olmuştur. Bu durumun sebebi ise az çok bellidir aslında; farklı desenleri aynı anda içeren gelinlikler hep çok yönlü görülür. Bu yüzden de bu modeldeki gelinliklerin seveni çok fazladır. Hayranı çok olan bir diğer saten tesettür gelinlik modeli ise her yeri dantelden, sadece alt tabakası satenden olan gelinliktir. Saten kumaşın ipeksi yumuşaklığı ile birleşen tüm bu gelinlik modelleri gelinin düğün süresince rahat etmesini destekleyecek düzeye sahip şekilde tasarlanmaktadır. Saten tesettür gelinliklerin eşarp kısmı da satenden olduğu zaman muhteşem bir uyum yakalanmaya başlanır. Bu uyumu desteklemek için açık tonlarda makyaj uygulaması önerilir, gözlerin öne çıkarıldığı her makyaj bu gelinliği kaldırabilecek düzeye sahiptir. Bir diğer saten tesettür gelinlik modeli ise etek kısmı pileli görünümde olan gelinliktir. Gövde kısmı kısa, etek kısmı daha da uzatılan modeller de sık sık tercih ediliyor. Hemen hemen her zevke uygun şekilde tasarlanmaya devam eden tesettür saten gelinlikler en çok da yaz mevsiminde tercih ediliyor. Yaz mevsiminin sıcak havasında terletmeyen bu kumaş türü, birçok kişinin yardımına koşarken aynı zamanda da şık bir görünüm sunuyor.

Saten Gelinlik Fiyatları

Staen gelinlik fiyatları her gelin adayının merak ettiği konulardan biri hatta en önemlisidir. Bu gelinlik çeşidinin fiyatı aslında markadan markaya ve tasarımcıdan tasarımcıya değişim gösteriyor diyebiliriz. Ürünün malzeme kalitesi, kullanılan kumaş miktarı hatta işçilik düzeyi bile fiyat dengesini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Tüm bu unsurlar birleştiği zaman ise ortaya gelinliğe özel bir fiyat segmenti çıkmış oluyor. Her bütçe için uygun olabilecek bir saten gelinlik seçeneği muhakkak bulunuyor. Bu gelinlik ister açık ister kapalı gelinliği olsun durum herhangi bir şekilde değişmez.Sadece gelinliğin maliyetine göre fiyat çıkarılır. Saten gelinliklerin kendine özgü duruşuna dahil edilen havalı görünümü, fiyatlarının biraz yüksek olmasına neden oluyor. Çünkü saten kumaşın içerisinde ipek türü kumaş karışımları da yer alıyor. Bu nedenle de fiyat segmenti ana hatları ile aşağı yukarı 15 bin TL ila 200 bin TL arasında değişim gösteriyor. Tüm bu fiyatların geniş bir skalaya sahip olması nedeniyle net bir rakam belirtmenin mümkün olmadığını ifade edebiliriz.

 

Saten kumaş parlak ve pürüzsüz dokusu tok ve ağır duruşu ile gelinlik modellerine en çok yakışan kumaşların başında gelir. İncelik ve gösterişi muazzam bir denge ile birleştiren kumaşı birçok kraliyet ailesi mensubu gelin düğününde kullanmıştır. Bu yüzden sadelik ve zarafetten yana olan gelinler düğünlerinde saten gelinlik tercih edebilirler.

En Güzel Saten Gelinlik Modelleri

Saten kumaş nesillerden beri gelinlik yapımında en çok öne çıkan kumaşlardan biridir. Farklı türleri olan satenin çeşitleri dokuma tekniğine göre adlandırılır. Bu zarif kumaşın en sık kullanılan iki türü ipek ve pamuk saten kumaştır. Abiye ve gelinliklerde ise ipek saten, Amerikan saten ve düşes saten kullanılır. Amerikan ve düşes saten türleri diğerlerine göre daha parlak ve canlıdır. Bundan dolayı gelinliklerin daha güzel görünmesini sağlar.

Saten gelinlik modelleri kumaşın gelinlik üzerindeki kullanım şekline ve kesimine göre değişiklik gösterir. Her dönem popüler bir kumaş olmasından dolayı günümüzde ve yıllar sonra bile şık bir gelin olarak kalmanızı sağlar. Saten gelinlik modelleri arasında en yaygın olanı gelinliğin tamamının saten kumaştan yapıldığı modellerdir. Bu modeller A kesim ya da balo model olarak karşınıza çıkabilir. Bu noktada vücut proporsiyonuna uygun olan gelinliği seçmelisiniz. Sade saten gelinlik modelleri tepeden tırnağa gelinliğin her yerinde detaysız bir şekilde saten kumaş kullanılması ile tasarlanır. Bu tasarımlara hareket katmak için drapelerden yararlanılır. Drape sevmeyen gelinler daha sakin görünen düz saten gelinlik tercih edebilir.

Tercihinizi gösterişli bir gelinlikten yana kullanmak istiyorsanız saten pileli gelinlik seçebilirsiniz. Bu model kabarık ve pileli etekleri uzun kuyruğu ile göz dolduran ihtişamlı bir modeldir. Saten kumaş, gelinliğin tamanında kullanıldığı gibi sadece bir kısmında da kullanılabilir. Örneğin saten şifon karışımı gelinlikler hem hareket katmak hem de gelinliğin etek ve üst kısmını ayırmak için kullanılabilir. Bu modellerde gelinliğin üst kısmı saten iken alt kısımlara doğru dantel işlemeler ya da kristal boncuklar eklenebilir. Bunun tam tersi olarak saten etekli gelinlik modelleri de vardır. Üst kısmı dantel ve güpür olan gelinliklerin alt kısımları saten etekten oluşur. Ayrıca saten tül gelinlik modelleri de bu modellere örnek oluşturur. Saten kumaşı bilindiği üzere parlak ve ipeksi bir kumaştır. Fakat bazı türleri daha mat olarak karşınıza çıkar. Parlaklık yerine daha opak olan kumaşlar seven gelinler mat saten gelinlik modelleri arasından tercih yapabilirler.

Saten Gelinlik Nasıl Bir Tarza Hitap Eder

Saten gelinlik denilince akla sadelik ve yalınlık gelir. Bundan dolayı saten düz gelinlik modellerini daha çok sakin detaylar seven gelinlerin tercih etmesi beklenir. Fakat saten öyle bir kumaş ki dikim tarzı ve dantel kombinasyonu ile son derece ihtişamlı gelinlikler ortaya koyabilir. Bundan dolayı saten gelinlik istiyorsanız kumaşın türünden çok gelinliğin model ve kesimine bakarak tercih yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü saten gelinliklerin çok sade ve şık olan modellerinin yanı sıra işlemeli ve gösterişli olan modelleri de vardır.

Tamamen kendi tarzınıza yönelik seçim yaparak birbirinden güzel saten gelinlik modellerini düğünde kullanabilirsiniz. Zarif bir balık kesim saten gelinlik tercih ederek aksesuarlarla hareket katabilirsiniz. Kabarık eteklerden hoşlanıyorsanız balo tipi gelinlik tercih edebilirsiniz. Saten kumaşa en uygun aksesuar ise gelin tacıdır. Gelin tacı ile saten kumaş zarafetini birleştirip gerçek prensesler kadar dikkat çekici bir gelin olabilirsiniz.

Saten Gelinliğin Uygun Olduğu Düğün Mekanları

Gelinlik seçimi her ne kadar kendi beğeniniz doğrultusunda olasa da düğün yapılacak mekanında göz önünde bulundurulması gerekir. Gelinliğin kendini gösterebilmesi ve gelin olarak sizin sürekli ön planda olabilmeniz açısından bu seçime dikkat etmelisiniz. Saten gelinlik modelleri hiç şüphesiz ki kapalı mekan düğünlerine daha çok uyum sağlar. Özellikle otel düğünleri, salon düğünleri gibi ağır mekanların gelinliği diyebiliriz. Görkemli bir düğün organizasyonunda size en çok uyacak olan model işlemeli ve saten etekli gelinlik olabilir. Bu gelinliği geniş prenses kesim olarak tercih edebilirsiniz. Böylece mekanın büyüsüne gelinliğiniz de dahil olmuş olur.

Saten gelinlik sadece otel düğünlerinde değil, sade nikah törenlerinde de tercih edilebilir. Nikah töreni ya da açık hava düğününde saten gelinlik giymek istiyorsanız daha zarif ve narin çizgileri olan bir model tercih etmelisiniz. Örneğin balık kesim saten gelinlik ya da A kesim M yaka bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Böylece sade düğün töreni zarif ve şık gelinliğiniz ile tamamlanmış olur. Saten kumaşın türleri farklı olduğu için kaliteleri de farklılık gösterebilir. Bundan dolayı saten gelinlik fiyatları arasında da bir fark görebilirsiniz. Gelinlik portföyünün geniş bir model yelpazesine sahip olmasından dolayı bütçenize en uygun saten gelinliği rahatlıkla bulabilirsiniz. Saten gelinlik farklı tasarımları sayesinde her mekanda kullanılabilen bir gelinlik türüdür. Bundan dolayı siz de saten kumaşın büyüsüne inanıyorsanız düğününüzde en güzel saten gelinlik modellerinden birini tercih edebilirsiniz.

Gelinlik Randevusu Al

Hayallerini süsleyen gelinlik için randevu almayı unutma!
İlk defa gelinlik seçimi için randevu almak için formu doldurunuz

Kişisel Bilgileriniz Üçüncü Şahıslarla ve Çözüm Ortaklarıyla paylaşılmaz
KVKK- BAŞVURU FORMU

WhatsApp WhatsApp
X
×
{ "data":[{"event_name":"ViewContent","event_time":1683705952,"action_source":"website","event_id":"event.id.123","event_source_url":"https://www.yesimgelinlik.com/ozel-koleksiyonlar/saten-gelinlik-modelleri","user_data":{"client_ip_address":"34.96.146.40","client_user_agent":""}}],"test_event_code":"TEST79575"}